ONIBABA - japonský horor z roku 1964

30. června 2010 v 13:34 | Darina jakubičková |  Autorská tvorba - Moje filmové recenze
Já nevím, jak, kdo z Vás sleduje a zná trochu japonské kinematografie, ale určitě za zmínku stojí tento film z roku 1964 natočený režisérem Kaneto Shindô.

dajusska


On to vlastně až tak není horor, ikdyž v té době asi byl. Nádherná je hlavně kamera, vše černobílé, hudba  a zvuk dělá hodně. Je to celkem obyčejný příběh ze středověku Japonska. Tchýně se svojí snachou žijí v malé nuzné chýši ve vysoké pampově trávě u velkého jezera. Snacha je mladou vdovou. Žijí zde samy a peníze si přivydělávájí velmi zvláštním způsobem. Když zde chytí nějakého vojáka-samuraje okradou ho o výstroj a o peníze a mrtvé těla házejí do obrovské jámy uprostřed vysokých trav v rákosí. Zbraně, výstroj prodávají překupníkovi.


Jednoho dne se vrátí, ale jejich soused, ten by rád mladu vdovu, ale tchýně si to nepřeje. Jednoho dne stará žena v rákosí naláká a zabije samuraje v masce démona. Vleze za mrtvým tělem do studně-jámy a tam mu masku s velkou silou sundá z obličeje.Muž pod maskou démona je znetvořený. Žena si masku nasadí vždy v nocích, když výdá souseda a svou snachu jak se společně po tajmu navštěvují a snaží se v roli zlého démona milenecký pár zastrašit.

Posledních pár minut filmu ....( Jinak na youtube je celý, jen dejte part 1)


Nejvíce však potrestá sama sebe. Když už je nakonec jasné, kdo vlastně démon je. Prosí svou snachu o pomoc, aby jí pomohla sundat masku z obličeje, jelikož maska, je jak přilepená. Nejde vůbec sundat. Nakonec mladá vdova, se snaží tchýni pomoc, ale maska opravdu nejde sundat a starou paní to velmi bolí a naříká. Maldá dívka vezme kameny a mlátí ženu do obličeje - masky, aby maska mohla prasknout. Nakonec skrvavenou masku podaří rozlomyt a sundá jí to z obličeje. Stará tchýně, je však najednou silně znetvořená, stejně jako samurajův obličej. Mladá dívka začne křičet, že je živý démon a vylekaně utíká z chaty prič do vysokých trav u jezera. Stará paní si, ještě znetvoření neuvědomila a utíká za maldou snachou, a křičí, že ona není démon. ve vysokých travách jámu nepřeskočí a umírá, stejně bezpomoci, ajko všechny oběti, které tam nalákali.

Režie: Kaneto Shindô
Rok výroby: 1964
Délka: 103 min
Země: Japonsko
Hrají:
Nobuko Otowa ... (tchýně)
Jitsuko Yoshimura ... (snacha)
Kei Sato ... (Hachi)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 30. června 2010 v 13:57 | Reagovat

Darinko na horory vůbec nekoukám, nemám je ráda, snad jsem celý ještě nikdy neviděla. Tento japonský musí být hodně strašidelný. Brrrr. :-((

2 Dajusska Dajusska | Web | 30. června 2010 v 14:05 | Reagovat

Já právě taky horory moc neměla ráda, až na pár malých vyjímek. Ono tohle snad ani ení jako horor, spíše taková japonská báje. Trochu strašidelný to je asi jako zemanova hororová studna ...

3 Vendy Vendy | Web | 30. června 2010 v 23:19 | Reagovat

Na horory koukám zřídka, ale třeba Ring se mi líbil (obě verze), posledně jsem viděla i Temné vody, to bylo děsivé. Tohle může vypadat zajímavě, vyšlo to s titulky?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama